Бившият кмет на София и служебен премиер Стефан Софиянски отново показа добре познатата си „синя“ страст. В интервю за „Тема спорт“ той коментира сезона на Левски, формата на отбора и какво липсва, за да бъде картината пълна.
Титлата е възможна, но нищо не е решено
Софиянски не крие – вярва, че Левски може да стане шампион. Оптимизмът е налице, но и реализмът.
Въпреки солидния аванс от 9 точки, той припомня, че подобни разлики вече са били стопявани в българския футбол. Историята показва, че нищо не е гарантирано.
Притесненията му идват основно от резултатите срещу преките конкуренти. Балансът срещу ЦСКА и Лудогорец не е убедителен, а в плейофите няма място за грешки.
Силен колектив, но липсват българи
Според него големият плюс на отбора е сплотеността. Треньорът е изградил стабилна група без вътрешни напрежения, а това се вижда и на терена.
В същото време Софиянски би искал да вижда повече български футболисти в състава. Според него именно те носят по-голяма мотивация и усещане за традициите на клуба.
Той дори посочва конкретни имена, които според него биха направили Левски още по-силен, ако бяха част от отбора.
Ключов човек и важна контузия
Един от най-важните играчи за него е Кристиан Димитров. Софиянски го определя като лидер и основен стълб в състава.
Затова и евентуална сериозна контузия на защитника би била сериозен удар за тима в решителната част от сезона.
Играта има какво да подобрява
Левски показва характер в трудни мачове и успява да издържа напрежението, но не всичко е перфектно.
Трудностите срещу силните съперници остават, а допуснатият късен гол срещу Черно море е пример за колебания в ключови моменти.
Липсата на головете вече се усеща
След серията от резултатни мачове, в последно време атаката не е толкова ефективна.
Отсъствието на Мустафа Сангаре оказва влияние, но Софиянски вижда надежда в Марко Дуганджич. Според него хърватинът има нужните качества да запълни празнината в нападение.
Кои дърпат отбора напред
Евертон Бала е сред играчите, които правят впечатление с представянето си през пролетта. Макар да има леки спадове, приносът му е сериозен.
Силни оценки получават още Сула и Акрам Бурас. Алжирецът е сравнен с легендарния Янко Кирилов – играч, който върши огромна работа по целия терен и дава баланс на отбора.
„Герена“ и голямата мечта
Софиянски признава, че не посещава стадиона толкова често, но връзката му с „Герена“ остава силна.
Той се надява трибуните отново да се напълнят – особено ако Левски стигне до титлата.
Нов стадион или титла? Отговорът е ясен
Темата за нова арена също е на дневен ред. Според него Левски със сигурност има нужда от модерен стадион, но приоритетът в момента е друг.
Ако трябва да избира, Софиянски категорично поставя титлата на първо място.
Според него успехите на терена ще доведат и до по-голям интерес от феновете, а това от своя страна ще помогне за финансирането на нов стадион.
В крайна сметка всичко започва от играта – когато тя е на ниво, останалото идва естествено.



















