Левски се връща в Добрич след 24 години – историята подсказва труден мач

Левски подновява битката за титлата с визита на Добруджа – мач, който носи не само точки, но и сериозна историческа тежест. За първи път от близо четвърт век „сините“ ще играят отново на стадион „Дружба“, а двубоят е насрочен за неделя от 17:00 часа.

Старо съперничество с трудни гостувания

Сблъсъците между двата отбора започват още през 60-те години. В онези времена гостуванията в Добрич – тогава Толбухин – далеч не са били удобни за Левски.

 

Докато на „Герена“ столичани почти винаги печелят, навън картината е различна. В първите пет визити Левски дори не успява да стигне до победа. Постепенно обаче балансът се обръща в полза на „сините“.

Първият сблъсък и трудните години

Началото е през 1963 година с нулево равенство – дебют за Добруджа в елита и тежък период за Левски, който тогава е далеч от титлата.

Следват още равенства в Добрич – 1:1 през 1967-а и 2:2 година по-късно. В този период домакините успяват да се задържат в елита, докато Левски постепенно се връща към върха.

 

Големият удар на Добруджа

През 1969 година идва и един от най-запомнящите се моменти – категорично 3:0 за Добруджа. Дори пропусната дузпа от Георги Аспарухов не променя развоя на мача.

Любопитното е, че след този двубой съперничеството между двата тима замлъква за повече от две десетилетия.

 

90-те: равностойни битки и обрати

С връщането на Добруджа в елита през 90-те години, срещите отново стават част от календара.

През 1991-а домакините печелят с 1:0, а година по-късно Левски най-сетне записва първи успех в Добрич – и то убедително с 4:0. В следващите сезони има и равенства, и нови победи за двата отбора.

Последният успех на Добруджа остава през 1996 година – 2:1 след обрат.

Новият век: пълен контрол на Левски

От края на 90-те насам Левски започва да доминира в това съперничество. Победи с 4:1, 1:0, нови минимални успехи и дори разгром с 5:0 затвърждават превъзходството на „сините“.

Общо в гостуванията си в Добрич Левски има шест победи от 14 мача, при пет равенства и три успеха за Добруджа.

Какво ни чака сега?

Предстоящият двубой ще бъде 15-и между двата тима в Добрич. Макар в последните години Левски да диктува темпото, историята ясно показва – това не е лесен терен.

С оглед на амбициите за титлата, „сините“ нямат право на грешка, но Добруджа със сигурност ще търси начин да изненада и да сложи край на негативните серии.

Свързани новини

Коментари

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Сподели статия

Последни

Подкрепете Gerena.bg
Левски София | Синята медия на България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.