Пред погледите на повечето от бившите собственици на Левски през последните две десетилетия, поканени от новия основен акционер в лицето на Наско Сираков, „сините“ изиграха изключително равностоен двубой срещу шампионите от Лудогорец при рестарта на първенството. Заслужено или не, но гостите от Разград измъкнаха минимална победа с 0:1, с което се доближиха до деветата си поредна титла. Очакванията за предпазлив, бавен и посредствен футбол не се оправдаха. Двата отбора показаха защо са най-добрите в България и заемат първите две места в класирането, въпреки липсата на пълноценна подготовка заради пандемията.

LEVSKI.BG

Петър Хубчев не изненада никого с избора си на стартов състав и заложи на най-доброто, с което разполага, без никаква мисъл за полуфинала за Купата на България само след четири дни в Пловдив срещу Локомотив. Наказани за тази среща бяха Живко Миланов, Хали Тиам и Дени Алар, а на вчерашната тренировка контузия получи и Деян Лозев. Опции пред Хубчев нямаше. На вратата започна Милан Миятович, а в защита Ивайло Найденов и капитана Иван Горанов на бековете, Холмар Ейолфсон и Янис Каргас като централни защитници. Пред тях двойка опорни полузащитници стартираха Мартин Райнов и Симеон Славчев, а четворката в предни позиции бе познатата – Паулиньо, Станислав Иванов и Спиерингс зад изнесения напред Найджъл Робърта.

Вдъхновени от уникалната атмосфера, създадена от публиката, по-активно започнаха играчите на Левски с продължително владеене на топката и опити за остри атаки. Още в 6-ата минута се създаде първа сто процентова възможност. След бърза атака по левия фланг топката стигна до Станислав Иванов, който беше непокрит на точката на дузпата. Младокът обаче се засуети за миг и бързо бе затворен от Антон Недялков, който блокира удара. Първото спасяване в мача го извърши Милан Миятович, отразявайки много силен далечен изстрел на Анисе в 9-ата минута. В 15-ата минута след продължителна атака на Лудогорец топката стигна до Кешеру, който стреля от границата на наказателното поле изключително опасно, но отново Миятович със сетни усилия изчисти в корнер. Постепенно гостите изравниха владеенето на топката. „Сините“ редуваха опити за постепенни атаки с дълги подавания към Найджъл Робърта с цел да бъде изведен зад защитата на шампионите. Това обаче не сработи нито веднъж. В същото време от Лудогорец се опитваха предимно да атакуват през дясната зона на левскарите, където играят младите  Ивайло Найденов и Стаси Иванов. Правеше впечатление и че Стайн Спиерингс бе доста изнесен вляво, където се концентрираха силите на Левски за по-опасни атаки. Десният фланг оставаше почти неизползван, очевидно търсен ефект. При едно от редките нападения именно по него, „сините“ изненадаха гостите в 35-та минута. Неочаквано включване на Янис Каргас, който изведе на стрелкова позиция капитана Иван Горанов. Левият бек по диагонал от 20 метра стреля опасно, но Владо Стоянов плонжира и изби в корнер. Малко по-късно Симеон Славчев сбърка при изнасянето на топката и гостите стигнаха до опасно положение. За щастие изстрелът на Кешеру мина покрай страничния стълб. Възможностите пред двете врати продължиха да се редуват. В 38-ата минута Спиерингс пое технично топката пред наказателното поле и стреля с левия крак, но коженото кълбо мина на сантиметри от вратата. Полувремето завърши с ново положение за Левски. Точен изстрел от пряк свободен удар в близост до ъгловото флагче на Стайн Спиерингс бе избит с вещина в корнер от Владо Стоянов. Първите 45 минути бяха изключително равностойни и качествени за родните стандарти, на високо темпо и с 16 удара по посока двете врати. Качеството на играта напълно отговаряше на двата най-добри отбора в България.

LEVSKI.BG

Второто полувреме обаче започна по възможно най-лошия начин за Левски. Само след 24 секунди игра бразилецът Каули с далечен изстрел откри резултата. Топката бе отправена силно и неспасяемо от около 25 метра по диагонал на вратата, пазена от Миятович. Гостите веднага се прегрупираха в защита, чакайки постепенните атаки на Левски. Напрежението надвисна над домакините. В 53-ата минута Симеон Славчев влезе много грубо в краката на Чибота и получи заслужено жълт картон. В 59-ата Паулиньо също за опасен шпагат получи жълт картон.

Опитните футболисти на Лудогорец умело затвориха играта и не допускаха грешки в защита, от които да се възползват „сините“. Започнаха и да се трупат доста неточности в отиграванията на „вековниците“, вероятно продиктувани и от постепенно налягащата умора след наложеното високо темпо. Хубчев потърси освежаване на играта. В 67-ата минута на мястото на Симеон Славчев влезе Филипе Нашименто, който раздвижи средата на терена, но недостатъчно. В 73-тата минута Робърта се отчете с пореден неточен изстрел от удобна позиция и логично бе заменен от Стаси Костов, но чак в 81-та минута. Тогава в игра се появи и Мартин Петков на мястото на Стаси Иванов.

„Сините“ се опитваха по всякакъв начин да стигат до положения, но или технически неточности в последното отиграване, или крайно разочароващи завършващи удари не позволяваха да се стигне до сериозна опасност за изравнителен гол. Очевидно и силите не стигнаха да се упражни ефективен финален натиск, въпреки явните усилия това да бъде направено.

И така последният съдийски сигнал дойде при резултат 0:1. С играта си Левски не заслужаваше да загуби, но по-опитният състав на Лудогорец измъкна победата. Разбира се, че разочарованието бе изписано на лицата на играчите, но мислите им бързо трябва да се насочат към битката за Купата на България. А там, срещу Локомотив Пловдив и то в два мача, при игра като тази срещу Лудогорец, успехът неминуемо ще дойде.